Лікування безпліддя

Безпліддя

Світ тримається на любові. Якщо поруч з вами кохана людина, ви почуваєтесь упевнено й щасливо. Так, ви прагнете, щоб світ Вам посміхався устами вашої дитини, яка сповнює життя новим сенсом. Але, на жаль, трапляється, що замість радості материнства та батьківства постає проблема безпліддя.

За останніми даними, 800 тисяч пар в Україні не можуть зачати дитину. При обстеженні безплідної пари в 30-50 % випадків виявляється кілька причин і в жінки, і в чоловіка, що мають враховуватися під час лікування. Сьогодні проблема безплідного шлюбу надзвичайно серйозна.

Виділяють наступні форми безпліддя:

♦  Жіноче безпліддя;

    ♦  Чоловіче безпліддя;

♦  Поєднане безпліддя;

    ♦  «нез'ясоване» безпліддя;

Жіноче безпліддя пов’язане з порушенням функціонування репродуктивної системи жінки – ановуляція, порушення прохідності маткових труб, порушення рецептивності ендометрія, ендометріоз, міома матки, аномалії розвитку та анатомічні дефекти статевих органів, хромосомні аномалії, полікистоз яєчників, передчасне «виснаження» яєчників тощо.

Безпліддя буває первинне (жінка ніколи не вагітніла) та вторинне (вагітність і пологи вже були, але наступна дитина залишається тільки в планах).

Чоловіче безпліддя – в цьому випадку безпліддя викликане тільки порушенням діяльності репродуктивної системи чоловіка (зниження концентрації сперматозоїдів, зменшення їх рухливості, порушення форми, хромосомні аномалії, аномалії розвитку і анатомічні дефекти статевих органів, еякуляторні розлади та ін.).

Поєднане безпліддя складає приблизно 25 % випадків і обумовлено патологією репродуктивної функції як чоловіків так і жінок;

«Нез’ясоване» безпліддя даний термін стосується тих пар, у яких при проведенні стандартних досліджень були отримані нормальні результати.

Найбільш частими причинами безпліддя є порушення сперматогенезу (утворення та дозрівання сперматозоїдів) у чоловіків, гормональні розлади в організмі жінки, а також порушення прохідності маткових труб. Дані причини спостерігаються у 75-80 % всіх випадків безпліддя.

Чоловіче безпліддя

Що таке «чоловіче безпліддя», чому чоловік стає безплідним, коли необхідно звернутися до лікаря, як проводиться діагностика чоловічого безпліддя, яким може бути лікування безпліддя у чоловіків?

Чоловіче безпліддя – неможливість чоловіка запліднити жінку. Чоловічий фактор безпліддя в парі складає 50% - стільки ж, скільки і жіночий. При цьому в останні десятиліття фахівці констатують зростання чоловічого безпліддя, все більше чоловіків репродуктивного віку потребують допомоги лікарів, щоб стати батьками. Якщо вагітність у вашій парі не настає протягом 1 року, або у віці старше 30-35 років – протягом 6 місяців, вам варто звернутися за спеціалізованою медичною допомогою.

medosmotr muzhchin

Репродуктивна система чоловіка досить вразлива. В принципі чоловік може стати батьком практично в будь-якому віці, в реальності його репродуктивні можливості залежать від цілого ряду внутрішніх і зовнішніх факторів, що складають його життя.

Для запліднення жінки, благополучного виношування вагітності та народження здорової дитини необхідні активні, рухливі, життєздатні сперматозоїди без генетичної патології. Сперматозоїди також повинні безперешкодно виходити із статевого члена, тобто важливо нормальна будова статевих органів і відсутність складнощів з ерекцією і еякуляцією.

Запальні захворювання органів статевої системи і малого тазу, ендокринні порушення, захворювання, що передаються статевим шляхом, регулярне вплив високих або низьких температур, гіподинамія можуть призводити до порушення сперматогенезу – утворення сперматозоїдів – зниження їх кількості та якості, патології сперми. Чоловіче безпліддя часто є наслідком неуважного ставлення самого чоловіка до свого здоров'я.

Вроджені аномалії розвитку органів статевої системи, травми, сексуальні розлади також можуть призводити до діагнозу «чоловіче безпліддя». Що заважає стати батьком саме вам можна визначити тільки за допомогою комплексного обстеження організму.

 

 

 

ДІАГНОСТИКА ЧОЛОВІЧОГО БЕЗПЛІДДЯ У КЛІНІЦІ ПРОФЕСОРА СТЕФАНА ХМІЛЯ

• первинний огляд андролога, уролога;

• спермограма;

• MAR-тест;

• дослідження фрагментації ДНК сперматозоїдів;

• аналіз крові на рівень гормонів;

• каріотипування;

• УЗД мошонки, передміхурової залози, доплерометрія (за призначенням лікаря).

Більшість досліджень абсолютно безболісні. Результативність аналізу якості сперматозоїдів, роботи статевої та ендокринної системи висока, дозволяє виявити захворювання/патологію і вибрати оптимальний метод лікування безпліддя у чоловіка.

Лікування чоловічого безпліддя підбирається індивідуально з урахуванням результатів проведеної діагностики, особливостей організму чоловіка. Для нормалізації фертильності та репродуктивної функції чоловіка, у Клініці професора Стефана Хміля використовують препарати італійського виробництва Spergin Q10 з метою покращення сперматогенезу, еректильної функції та при підготовці до проведення екстракопрорального запліднення. 

Діагностика та лікування чоловічого безпліддя – завдання, з якими успішно справляються лікарі клініки. Ми робимо все можливе, щоб кожен чоловік ставав батьком, незалежно від причини, що призвела його до діагнозу «чоловіче безпліддя».

 

Жіноче безпліддя

ЩО ТАКЕ ЖІНОЧЕ БЕЗПЛІДДЯ? 

Безпліддя може стати надзвичайно болючим питанням для багатьох пар.

Відповідно до рекомендацій провідних професійних асоціацій і міжнародних організацій (ВОЗ, ESHRE, ASRM), слід запідозрити безпліддя і приступати до обстеження та лікування пацієнтів у наступних випадках:

• за відсутності вагітності протягом 12 місяців активного статевого життя у пацієнток до 35 років і протягом 6 місяців у пацієнток після 35 років без застосування контрацепції;

• ще до закінчення вищезгаданих термінів за наявності чинників, які знижують фертильність.

За останніми даними, 800 тисяч пар в Україні не можуть зачати дитину.

При обстеженні безплідної пари в 30-50 % випадків виявляється кілька причин і в жінки, і в чоловіка, що мають враховуватися під час лікування. Сьогодні проблема безплідного шлюбу надзвичайно серйозна.

fertilita femminile

У жінок розрізняють три види безпліддя: первинне, вторинне і абсолютне.

• Первинне безпліддя – такий діагноз ставлять жінкам, які звернулися в клініку вперше, при цьому жодного разу не вагітніли та не народжували. Зазвичай це жінки, які намагаються завагітніти вперше. Потрібно пам’ятати, що в даному випадку, період, після якого варто звертатися за медичною допомогою, становить 12 місяців регулярного статевого життя.

• Вторинне безпліддя – такий діагноз характерний для жінок, які вже вагітніли та  народжували дітей (тобто були вагітними), але при повторному бажанні завагітніти у них нічого не виходить.

• Абсолютне безпліддя – цей діагноз не так поширений, як перші два, але під ним мається на увазі відсутність можливості завагітніти природнім шляхом із-за вроджених дефектів або відсутності частини статевої системи жінки.

Також варто згадати, що жіноче безпліддя буває вродженим (різні вади розвитку) і набутим (внаслідок гінекологічних захворювань і різноманітних факторів середовища).

ОСНОВНІ ПРИЧИНИ ЖІНОЧОГО БЕЗПЛІДДЯ:

 ●    Порушення овуляції (ендокринне безпліддя) – 35-40 %;

 ●     Трубно-перитонеальний фактор 20-30 %;

 ●     Гінекологічні захворювання 15-25 %;

 ●     Імунологічні причини 2 %; 

ФАКТОРИ, ЩО ВПЛИВАЮТЬ НА ФЕРТИЛЬНІСТЬ ЖІНКИ:

 ● Вік – найважливіший фактор, який знижує ймовірність зачаття й виношування дитини. Фертильність жінки починає стрімко падати після 35 років, шанси зачати дитину помітно зменшуються. Зниження фертильності відбувається внаслідок руйнування хромосом статевих клітин жінки;

 ●Психогенні чинники безпліддя: конфліктні ситуації в сім’ї, на роботі, відсутність задоволення від статевого акту, а також наполегливе бажання мати дитину, або навпаки, страх вагітності можуть викликати порушення овуляції, що імітують ендокринне безпліддя. Аналогічним чином індуковані стресовими ситуаціями вегетативні порушення можуть призвести до дискоординації  гладком’язових елементів маткових труб, а отже, дофункціональної трубної непрохідності.

● Діяльність та спосіб життя також відіграють важливу роль в стані репродуктивного здоров’я жінки. Робота в несприятливих умовах, тривалий вплив хімікатів і токсичних речовин, радіація і дія високих температур, можуть вплинути на фертильність жінки. Завзяті курці, що палять більше 20 сигарет на день, кофеманки і любительки спиртного також ризикують своїм майбутнім материнством.

 ● Маса тіла жінки може влинути на її здатність зачати дитину. Причиною безпліддя може стати надмірно мала або надлишкова вага. Знижений вміст жиру в організмі спортсменок-бігунів на марафонську дистанцію і непрофесійних фанаток спорту може призвести до порушень менструального циклу. Аналогічно, до безпліддя схильні жінки з розладами харчової поведінки (анорексією, булімією) і жінки, що дотримуються строгих дієт.

Серед причин жіночого безпліддя на першому місці — ендокринне безпліддя. Найчастіше такі порушення відбуваються в результаті неправильної роботи гормонів, що відповідають за розвиток яйцеклітини.

Ендокринне безпліддяпов’язане з порушенням процесу овуляції: ановуляція, недостатність лютеїнової фази менструального циклу, синдром лютеїнізації фолікула, що не проовулював.

Ановуляторне безпліддяможе виникати при ураженні будь якого рівня репродуктивної системи. Найбільш часті причини ановуляції: гіперандрогенія, гіпоестрогенія, гіперпролактинемія, обмінні порушення (ожиріння, виражений дефіцит маси тіла), а також при хворобі Іценко-Кушинга, гіпо- і гіпертиреоз.

Недостатність лютеїнової фази менструального циклу пов’язана із зниженою функцією жовтого тіла яєчника. Безпліддя при недостатності лютеїнової фази викликане порушенням імплантації ембріона або раннім самовільним викиднем, коли вагітність переривається до затримки менструації.

Друге місце (30 %) займають дефекти маткових трубповна чи часткова непрохідність. У нормі зустріч яйцеклітини зі сперматозоїдом повинна відбуватися в матковій трубі, а якщо вона не прохідна, то зачаття, відповідно, стає неможливим. Трубне безпліддя пов’язане з порушенням функціональної активності маткових труб, або їх органічним ураженням. Порушення функції маткових труб відзначається на фоні стресу, порушення синтезу простагландинів, статевих стероїдів.

Органічне ураження маткових труб призводить до їх непрохідності. Причиною даної патології є перенесені запальні захворювання статевих органів (гонорея, хламідіоз тощо), оперативні втручання на внутрішніх геніталіях, едометріоз маткових труб та інші форми зовнішнього ендометріозу.

Перитонеальне безпліддяобумовлене злуковим процесом в області придатків матки. Воно виникає внаслідок запальних захворювань статевих органів, після оперативних втручань на органах черевної порожнини та малого тазу.

Безпліддя при гінекологічних захворюваннях  пов’язано з порушенням імплантації ембріона в порожнині матки при хронічному ендометриті, при наявності внутрішньо маткових перетинок і синехій, ендометріозі, міомі матки з субмукозним розташуванням вузла, поліпах ендометрію.

Причиною імунного безпліддя  є утворення у жінки антиспермальних антитіл  (в шийці матки, ендометрії, маткових трубах), що приводить до фагоцитозу (поглинання) сперматозоїдів. Збій в імунній системі жінки: у слизі шийки матки з’являються речовини, здатні пошкоджувати і знищувати сперматозоїди. При цьому порушується в’язкість або хімічний склад слизу, внаслідок цього сперматозоїди «застрягають» на півдорозі. Зазвичай таке трапляється в результаті статевих інфекцій або запаленні шийки матки (цервіцит).

Іноді не вдається встановити істинної причини безпліддя у подружньої пари, тоді мова йде про безпліддя нез’ясованого походження.

 Статистика говорить нам про те, що безпліддям страждають все більше і більше сімей, тому профілактика безпліддя у жінок повинна стояти на першому місці.

            ЛІКУВАННЯ ЖІНОЧОГО БЕЗПЛІДДЯ У КЛІНІЦІ СТЕФАНА ХМІЛЯ

Лікування безпліддя у жінок в нашій клініці – індивідуальні програми, кожна з яких створюється для пацієнтки з урахуванням діагностованих захворювань, віку, особливостей організму жінки. Ми рекомендуємо лікування безпліддя, яке призведе до швидкого досягнення вагітності, благополучного виношування і народження здорової дитини у вашій родині.

 Який метод лікування жіночого безпліддя стане оптимальним для вашої родини, допоможуть вирішити фахівці Клініки Стефана Хміля. У нашому розпорядженні є досягнення міжнародної репродуктивної медицини, які точно допоможуть Вам почути найголовніше слово в житті кожної жінки – «мама».

Зробіть перший крок — запишіться на прийом!

Діагностика безпліддя

ЩО ТАКЕ ЖІНОЧЕ БЕЗПЛІДДЯ? 

Безпліддя може стати надзвичайно болючим питанням для багатьох пар.

Відповідно до рекомендацій провідних професійних асоціацій і міжнародних організацій (ВОЗ, ESHRE, ASRM), слід запідозрити безпліддя і приступати до обстеження та лікування пацієнтів у наступних випадках:

• за відсутності вагітності протягом 12 місяців активного статевого життя у пацієнток до 35 років і протягом 6 місяців у пацієнток після 35 років без застосування контрацепції;

•  ще до закінчення вищезгаданих термінів за наявності чинників, які знижують фертильність.

За останніми даними, 800 тисяч пар в Україні не можуть зачати дитину.

При обстеженні безплідної пари в 30-50 % випадків виявляється кілька причин і в жінки, і в чоловіка, що мають враховуватися під час лікування. Сьогодні проблема безплідного шлюбу надзвичайно серйозна.

Безпліддя може стати надзвичайно болючим питанням для багатьох пар. Відповідно до рекомендацій провідних професійних асоціацій і міжнародних організацій (ВОЗ, ESHRE, ASRM), слід запідозрити безпліддя і приступати до обстеження та лікування пацієнтів у наступних випадках:

♦ за відсутності вагітності протягом 12 місяців активного статевого життя у пацієнток до 35 років і протягом 6 місяців у пацієнток після 35 років без застосування контрацепції;

♦  до закінчення вищезгаданих термінів за наявності чинників, які знижують фертильність.

Діагностика пари з проблемою безпліддя починається з повного анамнезу, при якому особлива увага приділяється перенесеним захворюванням інфекційного характеру (хламідіоз, гонорея, мікоплазмоз та інші), способу життя, системним захворюванням і хірургічних операцій, які могли викликати труднощі при зачатті.

Для з'ясування причини безпліддя необхідно залучати до дослідження як чоловіка так і жінку.

Cучасні підходи до діагностики жіночого безпліддя, засновані на знанні фундаментальних основ репродуктивної системи жінки, що припускають зниження репродуктивного потенціалу і здатності до зачаття із збільшенням віку.

До чинників, які знижують фертильність належать:

♦ Порушення менструального циклу;

♦ Трубні вагітності в анамнезі;

♦ Резекція яєчників та інші операції на органах малого тазу або черевної порожнини;

♦ Випадки, коли оваріальний резерв знаходиться у стані близькому до виснаження (після 40 років, після променевого лікування або хіміотерапії у молодих жінок та ін.)

Обстеження жінок проводиться за таким планом:

♦ Збір анамнезу щодо перенесених захворювань, регулярності менструального циклу і т.д.;

♦ Фізичний огляд для з’ясування ознак порушень розвитку статевої системи і симптомів, при яких може бути безпліддя;

♦ Діагностика гормонального фону жінки;

♦ Діагностика шийкового фактору безпліддя;

♦ Діагностика прохідності маткових труб;

♦ Діагностика маткових чинників безпліддя.

Ехосальпінгографія  – це високоінформативний та атравматичний метод, який застосовують для оцінки прохідності маткових труб. Суть цього методу полягає в тому, що в порожнину матки за допомогою спеціального катетра вводиться контрастна речовина і під ультразвуковим контролем спостерігається рух рідини по маткових трубах. Процедура проводиться амбулаторно і не потребує госпіталізації. Якщо рідина не проходить через маткові труби та не потрапляє в  позаматковий простір, діагностують непрохідність маткових труб.

Гістероскопія  – ендоскопічний метод, що дозволяє візуально оцінити порожнину матки. Даний метод дає можливість з високим ступенем точності вивчити стан слизової тіла матки, гирл маткових труб, виявити в порожнині матки патологічні утворення: підслизові міоми, поліпи ендометрія, ракові пухлини слизової, фрагменти хоріона або плода після штучного або самовільного переривання вагітності, тканини плаценти, оцінити рельєф і діагностувати вади розвитку, підслизові вогнища ендометріозу. Під час проведення гістероскопії проводиться біопсія – забір шматочка тканини внутрішньої оболонки матки для дослідження під мікроскопом (гістологічне дослідження).

При обстеженні чоловіків  перш за все необхідно зробити спермограму. Аналіз сперми дозволяє лікарям діагностувати клітинний склад сперматозоїдів, їх рухливість, морфологію і кількість. При цьому встановлюються наступні порушення:

♦  Малий об'єм еякуляту (олігоспермія).

♦  Мала кількість сперматозоїдів в еякуляті (олігозооспермія).

♦  Повна відсутність сперматозоїдів (азооспермія).

♦  Низька рухова активність сперматозоїдів (астенозооспермія).

            ♦  Високий вміст сперматозоїдів з порушеною морфологічною структурою (тератозооспермія).

 При тератозооспермії, як додатковий метод діагностики визначають ступінь ДНК-фрагментації сперматозоїдів –  виявлення сперматозоїдів із пошкодженим генетичним матеріалом. Чим більший показник ДНК-фрагментації тим нижча цілісність генетичного матеріалу в сперматозоїдах та менше шансів на вагітність.

При порушеннях в спермограмі чоловіка, виконують також лабораторні дослідження –  визначають рівень статевих гормонів, гормонів щитовидної залози та ін.

Для виключення несумісності партнерів призначається спеціальний аналіз (посткоітальний тест) та визначення антиспермальних антитіл.

            Хотілось би сказати парам, перед якими постала проблема безпліддя, що не слід розчаровуватись. Варто звернутись до висококваліфікованих фахівців, які допоможуть досягти бажаного.

  

У нашій клініці пацієнти можуть отримати консультацію лікарів-репродуктологів, пройти комплексне обстеження для з’ясування причин безпліддя і підбір оптимальних методів лікування. 

           В клініці Стефана Хміля при встановленому безплідді успішно використовують метод  ЕКЗ

Фрагментація ДНК сперматозоїдів

Аналіз на фрагментацію ДНК сперматозоїда

Фрагментація ДНК сперматозоїда, як зрозуміло з самої назвице розрив або пошкодження ланцюжків ДНК сперматозоїда.

Чим більше таких пошкоджень, тим нижчий ступінь цілісності генетичного матеріалу і менше шансів настання вагітності.

Методи виявлення фрагментації ДНК сперматозоїдів

Яким чином можна виявити фрагментацію ДНК сперматозоїдів?

Існують різні методи визначення рівнів фрагментації. У нашому центрі використовується TUNEL-тест, рекомендований дослідниками фрагментації ДНК.

У чому полягає відмінність між різними методами?

Більшість тестів на фрагментацію, включаючи тести SCSA і SCD, заміряють потенційні пошкодження і схильність до денатуралізації ДНК, а тому володіють більш низькою прогнозуючою здатністю. TUNEL-тест, навпаки, заміряє реальні ушкодження і має високу прогнозуючу здатність. В даний час порогове значення TUNEL-тесту, що відділяє норму від патології, становить <15%.

В ході TUNEL-тесту сперматозоїди вступають в реакцію з ензимом, і ті з них, у яких фрагментована ДНК, або фарбуються (якщо використовується метод світлого поля), або починають світитися зеленим світлом (якщо використовується флюоресцентний метод).

Клінічні показання

Цей тест рекомендується в наступних випадках:

• Тератозооспермія

• Ідіопатичне безпліддя (з невстановленої причини).

• Після неодноразових невдалих спроб екстракорпорального запліднення.

• У разі виявлення низької якості ембріона.

• У пацієнток зі звичним невиношуванням та завмерлими вагітностями.

• Варикозне розширення вен сім'яного канатика.

• Чоловіки у віці старше 45 років.

• За умови заморозки сперми (щоб переконатися, що заморожений зразок володіє прийнятним рівнем фрагментації).

•  Підвищення температури тіла в останні 3 місяці.

Як стати донором сперми?

Донором може стати будь-який чоловік психічно і фізично здоровий, будь-якої національності та віросповідання.

Детальніше

Як стати донором ооцитів?

Як стати донорм яйцеклітин?

Донорство – це одне з найбільш благородних і гуманних рішень у житті людини. Ставши учасником програми донації яйцеклітин, ви зможете подарувати щастя материнства жінки, що живе в постійній надії, але не має власних можливостей для зачаття дитини.

       Детальніше

Як стати сурогатною мамою?

Сурогатне материнство – це один із методів лікування безпліддя, при якому ембріони отримані в циклі запліднення in vitro, переносять в матку жінки, яка генетично не пов’язана з цими ембріонами, для подальшого виношування та народження дитини.

Детальніше

Напишіть нам

Ми в соц. мережах

FB

Контакти

46008 

м. Тернопіль 

вул. Шептицького, 1 Б

+38 067 580 0 580
+38 0352 43 12 07

 

46008 

м. Тернопіль 

вул. Стадникової, 9

+38 097 7 40 42 00
+38 0352 40 42 00

 

79035 

м. Львів 

вул. Бучми, 22

+38 067 350 61 00
+38 032 232 83 30